
NIEWIDZIALNI
Niewidzialni to pierwsza powieść Natalii Delewej. Jej autorka skupia się na bolesnych aspektach życia współczesnych społeczeństw. Swoimi bohaterami czyni tych, którzy są niedostrzegani, marginalizowani, wykluczeni, lekceważeni – niewidzialni. Trudne problemy, jakie w powieści rozważa, m.in. dyskryminacja i piętnowanie osób nieheteronormatywnych, kryzys migracyjny, egoizm czy sytuacja dzieci w Domach Dziecka mają charakter uniwersalny. Akcja powieści dzieje się w Bułgarii, ale przecież niewidzialni ludzie są wszędzie.
Natalia Delewa – urodziła się w Bułgarii, a obecnie mieszka w Londynie w Wielkiej Brytanii. Niewidzialni to jej debiutancka powieść. Oryginalnie wydana w Bułgarii (Janet 45, 2017) książka otrzymała nagrodę za Najlepszą Debiutancką Powieść i znalazła się na liście finalistów do tytułu Powieść Roku (2018). Od tego czasu została przetłumaczona na trzy języki, w tym niemiecki (eta Verlag, 2018) i angielski (Open Letter Books, 2021).
Krótka fabuła, krytyka i eseje Natalii pojawiły się między innymi w „Words Without Borders”, „Fence”, „Asymptote”, „Empty Mirror” i „Granta Bulgaria”. Jej druga powieść, którą napisała po angielsku, ukaże się w Wielkiej Brytanii w wydawnictwie The Indigo Press w 2022 roku.
Hanna Karpińska – tłumaczka i popularyzatorka literatury bułgarskiej. Absolwentka slawistyki (Uniwersytet Jagielloński) i dziennikarstwa (Uniwersytet Warszawski). Przetłumaczyła na język polski ponad dwadzieścia powieści, liczne sztuki teatralne i utwory poetyckie. Opracowała i wydała kilka antologii, jest autorką artykułów o polsko-bułgarskich związkach literackich i o zagadnieniach przekładu. Zajmuje się także tłumaczeniem literatury naukowej oraz słowa żywego.
Lektura powieści „Niewidzialni” Natalii Delewej przypomniała mi, że w dzieciństwie ukrywałam się w szafie, na drzewie, na strychu i marzyłam o czapce niewidce. W zagrożeniu chciałam założyć taką czapkę na głowę, zniknąć ze świata, ukryć się w bezpiecznej przestrzeni, tam gdzie nikt mnie nie znajdzie. Potem zorientowałam się, że taką czapką niewidką może być literatura i moja wyobraźnia. Podobnie myśli narratorka „Niewidzialnych”. Ona zbiera strzępki artykułów, wsłuchuje się w siebie, w opowieści ludzi spotkanych na swej drodze, zagląda w przeszłość, mierzy się z traumami i wybijając czytelnika ze strefy komfortu, zadaje ważne pytania o nasz świat, imigrantów, ludzi wykluczonych, porzuconych, bezdomnych. Piękna, misternie utkana i poruszająca książka.
Wioletta Grzegorzewska, autorka „Guguł”
„Niewidzialni” to powieść o ludziach z marginesu społeczeństwa. Linie tematyczne przeplatają się, by opowiedzieć jedną wspólną historię: historię niewidzialności. Powieść, która chwyta za gardło.
Georgi Gospodinow, autor „Fizyki smutku”
Premiera: maj 2021
WYSZUKANE